Studia we Francji

Francja jest pięknym krajem z długą historią szkolnictwa wyższego. Położona w Europie Zachodniej, zajmuje zróżnicowany geograficznie obszar od Morza Śródziemnego po Morze Północne i Kanał La Manche. To daje Francji oszałamiające naturalne piękno, które możesz chcieć odkryć. Pod względem kulturowym Francja jest krajem o długiej historii, a także bogatej tradycji artystycznej, filozoficznej i naukowej. Francja jest jednym z głównych ośrodków kultury, kuchni i literatury. Wszystkie te powody sprawiają, że jest to ekscytujące miejsce dla międzynarodowych studentów na całym świecie.

Koszty studiowania i życia we Francji

Koszty badań

Francja używa euro jako swojej waluty. Stawki czesnego w instytucjach publicznych są ustalane przez rząd i są bardzo przystępne. W rzeczywistości czesne we francuskich instytucjach szkolnictwa wyższego jest identyczne dla studentów krajowych i zagranicznych.

Koszty nauki są ustalane co roku. W 2017 r. średnie roczne koszty nauki w przypadku studiów licencjackich wynosiły mniej niż â¬200 (poniżej 250 USD). W przypadku studiów magisterskich koszty te wynoszą około â¬259 (około 305 USD), a w przypadku studiów doktoranckich około â¬393 (460 USD). Studenci są często zobowiązani do uiszczenia pewnych opłat administracyjnych, które nieznacznie podnoszą koszty nauki. Pomimo tych opłat, studia we Francji pozostają jedną z najbardziej przystępnych opcji dla studentów zagranicznych, którzy poszukują wysokiej jakości szkolnictwa wyższego.

Stawki te mają zastosowanie wyłącznie do instytucji publicznych. Jeśli chcesz studiować w instytucji prywatnej, stawki te są zwykle znacznie wyższe i sięgają 10,000 (12,000 USD) rocznie.

Istnieją również pewne stypendia i programy mobilności dostępne dla tych, którzy chcą studiować za granicą we Francji. Do najpopularniejszych należą stypendia z francuskiego Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych, finansowanie przez Krajowe Centrum Badań Naukowych (CNRS), nagrody przyznawane przez rady regionalne, programy Erasmus i Erasmus Mundus.

Koszty utrzymania

W przeciwieństwie do stawek czesnego, koszty utrzymania we Francji są zazwyczaj wyższe niż w krajach sąsiednich. Na szczęście studenci często kwalifikują się do korzystania z dotowanych stawek w restauracjach i transporcie. Istnieje również specjalistyczne zakwaterowanie dla studentów, które jest dostępne dla studentów zagranicznych, którzy chcą studiować we Francji. Koszty utrzymania są niższe w mniejszych miastach, więc należy o tym pamiętać przy podejmowaniu decyzji o tym, gdzie studiować.

Studenci międzynarodowi będą mieli kilka możliwości wyboru zakwaterowania we Francji. Możesz mieszkać w zakwaterowaniu uniwersyteckim przez około â¬120 miesięcznie. Zapotrzebowanie na nie jest jednak bardzo wysokie. Wyboru dokonuje się na podstawie kryteriów społecznych i jest on przyznawany studentom biorącym udział w wymianie lub stypendium. Wynajęcie prywatnego apartamentu typu studio będzie kosztować około â¬457-â¬542. Homestay jest kolejną opcją dla studentów zagranicznych. Będzie ona kosztować około â¬200-â¬800 miesięcznie w zależności od lokalizacji. Rodzina goszcząca obejmuje również co najmniej jeden posiłek dziennie.

Studenci mają możliwość ubiegania się o stypendium z lokalnej Caisse dâAllocation Familiale (CAF). Ubieganie się o nie jest bezpłatne, a jeśli jesteś uprawniony, możesz otrzymać do 35% swojego czynszu miesięcznie z powrotem.

Inne koszty utrzymania mogą obejmować:

Wiele galerii i muzeów jest bezpłatnych dla osób poniżej 26 roku życia. Francja jest jednym z najlepszych krajów na zniżki studenckie, więc zawsze warto o to zapytać przy okazji wyjazdu.

Wizy

Jeśli chcesz studiować we Francji, ważne jest, aby poinformować się o wszystkich możliwych wymaganiach wizowych. Rząd francuski reguluje te kwestie i przepisy zależą od Twojego obywatelstwa.

Dla obywateli UE oraz Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Liechtensteinu nie jest wymagana wiza.

Wnioskodawcy spoza UE: Będziesz musiał uzyskać wizę, która zawiera pozwolenie na pobyt (VLS-TS). Jest ona ważna przez jeden rok i w razie potrzeby może zostać przedłużona później. Aby otrzymać tę wizę musisz wypełnić formularz wniosku, jak również dostarczyć OFII (Francuskie Biuro ds. Imigracji i Integracji) zdjęcia paszportowe, dowód kwalifikacji, zaświadczenie policyjne potwierdzające, że nie jesteś notowany w rejestrze karnym, dowód, że mówisz po francusku (jeśli Twój kurs jest w języku francuskim) oraz dowód, że masz wystarczające środki finansowe.Po przybyciu do Francji należy skontaktować się z OFII (może być konieczne wykonanie badań lekarskich).

Jeśli pochodzisz z kraju należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i jesteś posiadaczem karty EKUZ (Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego), nie musisz się ubezpieczać. Będziesz mógł uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej w tych samych miejscach i po tych samych kosztach, co miejscowi mieszkańcy. Jeśli pochodzisz z kraju spoza EOG, będziesz musiał wykupić ubezpieczenie zdrowotne na czas pobytu we Francji. Będzie ono kosztować około â¬20-â¬50 miesięcznie, w zależności od zakresu ubezpieczenia.

Studenci międzynarodowi będą musieli udowodnić, że mogą finansowo wspierać swoje studia. Powinieneś mieć około â¬7,400 rocznie, aby udowodnić, że są w stanie utrzymać się bez pracy. Jednak studenci zagraniczni mogą pracować do 20 godzin tygodniowo, więc są możliwości zarobienia większych pieniędzy.

Język

Wielu Francuzów posługuje się innymi językami niż ich własny. Aby jednak skutecznie komunikować się i studiować we Francji, należy znać język francuski. Studenci międzynarodowi, którzy biegle posługują się językiem francuskim, mają dużo łatwiejszy czas na naukę i życie codzienne. Jeśli uważasz, że Twój francuski nie jest wystarczająco dobry, istnieje wiele kursów językowych dostępnych dla studentów, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności językowe. Nawiązywanie kontaktów z mieszkańcami i staranie się mówić po francusku jest dobrym sposobem na poprawę znajomości języka.

Jednocześnie możesz uczyć się i komunikować w języku angielskim. Jednak międzynarodowi studenci są nadal zachęcani do nauki języka francuskiego i doskonalenia swoich umiejętności językowych. Donât traktuje to jako przeszkodę, ale wyzwanie. Każdy rodzaj płynności w języku francuskim będzie wyglądać świetnie w CV lub CV!

W przypadku, gdy kurs jest prowadzony w języku francuskim, należy udowodnić, że jest się wystarczająco biegłym, przystępując do jednego z zatwierdzonych testów: TCF DAP, DALF lub CEFR. W przypadku, gdy Twój kurs jest w języku angielskim, powinieneś udowodnić swoją znajomość języka angielskiego.

Miasta

Wiele miast we Francji jest domem dla uniwersytetów i innych instytucji szkolnictwa wyższego. Francuskie miasta są piękne i klimatyczne, więc zapewniają wyjątkowe doświadczenie wszystkim studentom międzynarodowym.

Paryż

Łatwo zauważyć, dlaczego Paryż nazywany jest miastem miłości. Jeśli nic innego, youâll zakochuje się w jedzeniu i kulturze. Jako student, youâll będzie studiował w mieście bogatym kulturowo, doskonaląc się zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz wykładów. Jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc turystycznych na świecie i oferuje wiele możliwości spędzenia wspaniałej zabawy.

Paryż jest ważnym centrum kulturalnym, z wieloma atrakcjami, takimi jak Wieża Eiffla, Notre Dame, Łuk Triumfalny i światowej sławy galerie, takie jak Luwr czy MusĂ©e dâOrsay. Studenci będą mieli okazję poznać Paryż w pełni: jego życie nocne, malownicze uliczki i urocze kawiarenki. Jako stolica, Paryż korzysta również z doskonałych uniwersytetów i instytucji, z których wiele specjalizuje się w poszczególnych dziedzinach. Mieszkanie w Paryżu to doskonała okazja dla wszystkich studentów z całego świata, którzy chcą studiować w prestiżowej instytucji i jednocześnie doświadczyć miasta w całej jego okazałości.

Lyon

Lyon znajduje się w pobliżu granicy Francji z Włochami i Szwajcarią. To piękne średniowieczne miasto jest znane jako kulinarna stolica Francji. Jest to również najbardziej przystępne cenowo miasto dla studentów. Miasto posiada wspaniałą architekturę, którą podziwiają wszyscy odwiedzający, zwłaszcza, że dobrze zachowana architektura Lyonu uzyskała status światowego dziedzictwa UNESCO. Międzynarodowi studenci, którzy lubią przyrodę i sporty zimowe, polubią bliskość francuskich Alp.

Miasto jest znane jako jedno z głównych centrów finansowych Franceâs i oprócz wielu interesujących miejsc, Lyon ma wiele do zaoferowania dla tych, którzy szukają wyższego wykształcenia. Posiada 4 główne uczelnie wyższe: Ecole Normale Supérieure de Lyon, Université Claude Bernard Lyon, Université Lumière Lyon i Université Jean Moulin Lyon.

Lille

Lille znajduje się w północno-zachodniej części Francji i służy jako wspaniała baza wypadowa do zwiedzania pozostałej części kraju, jak również krajów Europy Północnej. Lille było kiedyś znane jako jeden z głównych ośrodków przemysłowych Francji. W ostatnich latach miasto rozszerzyło swoją scenę kulturalną i aspekty handlowe. Jeśli chcesz studiować we Francji, weź pod uwagę Lille: oferuje ono wiele korzyści z życia w mniejszym mieście. Ma wiele możliwości kształcenia i służy jako dobra baza dla studentów zagranicznych. Jednocześnie nie jest tak ruchliwa ani tak droga jak niektóre większe miasta, takie jak Paryż.

Bordeaux

Bordeaux to słynne miasto portowe w południowo-zachodniej Francji. Jest to stolica przemysłu winiarskiego i siedziba największych na świecie targów winiarskich, Vinexpo. Miasto ma długą historię produkcji wina: Wino Bordeaux jest produkowane w tym regionie od VIII wieku. Miasto znane jest również z niezwykłej architektury, a stara część miasta znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Bordeaux jest znane jako Miasto Sztuki i Historii i to jest domem dla jednego z największych Europeâs 18 wieku architektonicznych obszarów miejskich.Bordeaux oferuje wiele możliwości dla międzynarodowych studentów poszukujących wyższego wykształcenia. Słynny Uniwersytet w Bordeaux został utworzony w 15 wieku. Dziś, ma ciało studenckie około 70.000 i itâs podzielone na 4 sektory: 1 dla matematyki, nauk fizycznych i technologii, 2 dla medycyny i nauk przyrodniczych, 3 dla sztuki liberalnej, języków, nauk humanistycznych i historii oraz 4 dla prawa, ekonomii i zarządzania. Istnieje również Instytut Nauk Politycznych w Bordeaux.

Toulouse

Położona nad brzegiem rzeki Garonne, Tuluza jest czwartym co do wielkości miastem we Francji. Nazywany la Ville Rose (âthe Pink Cityâ), miasto ma unikalną architekturę składającą się z różowych cegieł terakoty. Toulouse szczyci się dwoma obiektami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Canal du Midi oraz Bazyliką św. Sernina, największą pozostałą budowlą romańską w Europie.

W mieście znajduje się kilka szkół wyższych. Uniwersytet w Tuluzie jest jednym z najstarszych w Europie, a został założony w 1229 roku. W mieście znajduje się również Toulouse Business School, Toulouse School of Economics i INSA Toulouse, między innymi.