Jak powstaje papier?

Od naszych ulubionych książek lub magazynów do stron naszych notatników lub szkicowników, używaliśmy papieru, aby pomóc w dzieleniu się pomysłami i informacjami, ponieważ proces ten został wynaleziony w Chinach w II wieku CE. Papiernictwo jest rzemiosłem, które przez lata pozostawało zasadniczo niezmienione, ale nowoczesna technologia znacznie podniosła jakość i wydajność.

Wszystkie produkty papierowe, takie jak np. strony tego magazynu, rozpoczynają życie jako drzewo. Jego kora jest usuwana, a pozostałe drewno jest rozdrabniane, tłuczone w masę celulozową i przetwarzane maszynowo, aby było gładkie i trwałe.

Zanim proces produkcji papieru został uprzemysłowiony, nasi przodkowie używali kości, bambusa lub papirusu do spisywania swoich pomysłów lub prowadzenia rejestrów. Pierwszy ręcznie robiony papier z drewna był tworzony przez rozcieńczanie masy celulozowej w zupę z włókien celulozowych, a następnie przesiewanie materiału przez sito przypominające siatkę, co zachęcało włókna do przeplatania się. Powstałą w ten sposób masę wytłaczano w celu usunięcia wody, pozostawiając matowy arkusz.

Dopiero w XIX wieku, kiedy wynaleziono maszynę papierniczą z napędem parowym, ludzie byli w stanie produkować papier na dużą skalę. Z piórem wiecznym i ołówkiem wynalezionym w podobnym okresie, papier drzewny stał się powszechny, rewolucjonizując gospodarki i społeczeństwa na całym świecie. Wydrukowane teksty naukowe, gazety i książki stały się dostępne przed końcem wieku.

Przemysł jest obecnie zdominowany przez Amerykę Północną, Europę i Azję Wschodnią, a zakłady produkcyjne na całym świecie produkują około 400 milionów ton papieru rocznie. Maszyny biorące udział w tym procesie wykonują w dużej mierze te same czynności co tradycyjna produkcja papieru, ale sprawiły, że proces ten jest szybszy, spójny i bardziej wydajny. Mają one cztery odrębne sekcje do formowania, prasowania, suszenia i kalandrowania.

Najczęściej stosowanymi obecnie urządzeniami są maszyny Fourdrinier, które produkują papier z niewiarygodną prędkością ponad 60 kilometrów arkuszy na godzinę. Dzięki tym zaawansowanym technologicznie metodom produkujemy więcej niż wystarczająco dużo papieru, aby móc przechowywać nasze szafy stacjonarne, biura i szkoły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.