Jak napisać pracę dyplomową i jakie programy komputerowe wybrać

W tym poradniku przedstawiamy nową metodę przeglądania literatury naukowej i przygotowywania pracy dyplomowej z wykorzystaniem oprogramowania do mapowania umysłu, czytników PDF i menedżerów referencji. Ten samouczek skupia się na napisaniu pracy doktorskiej. Jednak przedstawione metody mają również zastosowanie do planowania i pisania pracy licencjackiej lub magisterskiej. Ten samouczek jest wyjątkowy, ponieważ integruje zarządzanie plikami PDF, odpowiednią zawartość w plikach PDF (zakładki) oraz odniesienia z mapowaniem umysłu i oprogramowaniem do przetwarzania tekstu.

Proszę zwrócić uwagę, że jako student studiów licencjackich lub magisterskich, ukończenie pracy magisterskiej zdominuje Twoje życie przez wiele miesięcy. Jako doktorant, spędzisz lata na przygotowywaniu pracy doktorskiej. Gorąco polecamy przeczytanie tego i innych tutoriali, aby znaleźć proces, który najlepiej sprawdza się w organizowaniu literatury, zarządzaniu referencjami i pisaniu pracy dyplomowej. Spędzenie kilku godzin teraz zaoszczędzi Ci dni, jeśli nie tygodnie później.

Zarządzanie literaturą

Śledzenie powiązanej pracy w danej dziedzinie jest kluczem do napisania dobrej pracy dyplomowej, zwłaszcza do napisania dobrej pracy doktorskiej. Zadanie to obejmuje wiedzę na temat odpowiednich badań, wyników, faktów i pomysłów w danej dziedzinie. Należy pamiętać, że przed zakończeniem przeglądu literatury do pracy doktorskiej, którą przeczytasz lub przynajmniej przeszukasz setki artykułów i książek. Bez użycia narzędzi, musisz być geniuszem, aby zapamiętać każdy ciekawy fakt i pomysł, który przeczytałeś.

Przed osiągnięciem wieku komputerowego, pracownicy naukowi polegali na kartach indeksowych, notatkach, długopisach, indeksach itp. Wraz z komputerami, a zwłaszcza oprogramowaniem do mapowania umysłu, rozwinęły się nowe możliwości. W tej części poradnika wyjaśniamy, w jaki sposób wyszukiwarki akademickie mogą posłużyć do znalezienia odpowiedniej literatury. Następnie pokażemy Ci, jak tworzyć podsumowania Twoich plików PDF za pomocą zakładek i jak zachować przegląd wszystkich ważnych informacji na mapie myśli.

Na końcu tej części mapa twojego umysłu będzie zawierała dosłownie wszystkie informacje, które uważałeś za ważne. Kiedy tylko chcesz coś wiedzieć, możesz zajrzeć na mapę swojego umysłu i przeczytać o tym bardziej szczegółowo klikając na link do pliku PDF.

Wyszukiwanie literatury

Wiedza o tym, co inni zrobili w twojej dziedzinie badań, jest warunkiem wstępnym dla każdej pracy dyplomowej. Ale jak znaleźć tę powiązaną pracę? Dzięki komputerom i internetowi poszukiwanie literatury zmieniło się dramatycznie w ciągu ostatnich lat. Zamiast korzystać z katalogów bibliotecznych, studenci mogą korzystać z wyszukiwania pełnotekstowego oferowanego przez akademickie wyszukiwarki i bazy danych, takie jak Google Scholar i ACM Digital Library.

Ponadto wyszukiwarki akademickie oferują zazwyczaj zaawansowane algorytmy rankingowe, które pomagają w wyszukiwaniu najistotniejszych dokumentów. Istnieją dziesiątki akademickich wyszukiwarek. Niektóre z nich koncentrują się na konkretnych dyscyplinach, takich jak informatyka, podczas gdy inne starają się objąć kilka lub nawet wszystkie dyscypliny akademickie.

W dziedzinie informatyki popularne akademickie bazy danych obejmują Springerlink, ACM Digital Library, IEEE Xplore, ScienceDirect oraz w pewnym stopniu Emerald Insight (Wikipedia zapewnia obszerną listę dostępnych zasobów). Wszystkie te bazy danych wymagają subskrypcji w celu uzyskania dostępu do ich zawartości. Jeśli masz szczęście, Twoja uczelnia ma umowę, która umożliwia Ci dostęp do niektórych lub wszystkich tych baz danych za darmo.

Darmowe alternatywy dla komercyjnych baz danych literatury obejmują CiteSeer, kolekcję SciPlore’s, która jest dostępna poprzez Docear. Często, ale nie zawsze, Google Scholar udostępnia bezpłatny link do pobierania artykułów. W tym poradniku skupimy się wyłącznie na zarządzaniu literaturą elektroniczną.

Przechowywanie dokumentów w strukturze folderów

Większość wyszukiwarek akademickich i baz danych oferuje możliwość pobierania literatury naukowej w formacie PDF. Najprostszym sposobem przechowywania (i pobierania) tych plików PDF jest zorganizowanie ich w rozsądnie zorganizowany system folderów. Każdy plik PDF może być przechowywany w jednym folderze oznaczonym odpowiednim opisem. Przypisywanie znaczących nazw plików, takich jak tytuł artykułu, do plików PDF jest na ogół pomocne. Jeśli jeden dokument należy do dwóch lub więcej kategorii, większość systemów operacyjnych umożliwia utworzenie skrótu lub aliasu dla pliku (patrz rysunek). Niektórzy użytkownicy uważają to podejście za zbyt ustrukturyzowane i preferują tagowanie.

Oznaczanie

Tagowanie umożliwia przypisanie wielu słów kluczowych do pliku niezależnie od fizycznej lokalizacji przechowywania pliku. Na podstawie tych znaczników użytkownicy mogą pobierać pliki z dysku twardego. Popularne narzędzia do znakowania pulpitu obejmują Tag2Find, iTag i Punakea. Istnieją również usługi umożliwiające znakowanie online i przechowywanie artykułów naukowych, np. CiteULike lub Bibsonomy. Jednak podejście, które prezentujemy w tym tutorialu skupia się na narzędziach desktopowych i, co ważniejsze, ani struktury folderów, ani znaczniki nie są konieczne.

Śledzenie ważnych informacji w plikach PDF

To, co naprawdę musisz wiedzieć jako badacz, to: Gdzie przeczytałem jakieś informacje? Informacje, dla których zapomniałeś pochodzenia są bezwartościowe lub nawet szkodliwe dla Twojej tezy, ponieważ możesz przypadkowo plagiatować, jeśli przedstawisz pewne informacje bez właściwego przypisania. Należy odnieść się do pochodzenia informacji z innych źródeł, najlepiej z numerem strony. Jako pierwszy krok, czytniki PDF są idealne do śledzenia najważniejszych informacji w formacie PDF. Potrzebujesz czytnika PDF, który umożliwia tworzenie zakładek, podświetlanie fragmentów i tworzenie adnotacji. Aby zapewnić najlepszą kompatybilność, polecamy bezpłatną wersję PDF XChange Viewer. Jednak darmowy czytnik Foxit Reader lub Adobe Acrobat Reader również to zrobi. Teraz, gdy czytasz interesujący plik PDF, tworzysz zakładkę do każdego stwierdzenia, które może być interesujące dla Twojej pracy dyplomowej. Proponujemy również podkreślenie interesującego tekstu bezpośrednio w dokumencie.

Zarządzanie informacjami z wielu plików PDF

Na dłuższą metę nie jest pomocne, gdy informacje są adnotowane wyłącznie w plikach PDF. W tym momencie, mapowanie umysłu dołącza do gry. Mapy mentalne zostały wynalezione przez Tony’ego Buzana w latach 70-tych. Mapa umysłu jest diagramem z centralnym tematem i podtematem rozgałęziającym się od niego jak drzewo. Zazwyczaj węzeł na mapie umysłu zawiera tylko jedno lub dwa ważne słowa kluczowe. Ze względu na swoją strukturę wizualną, wiele osób uważa mapy umysłu za bardzo skuteczne narzędzia do nauki. Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z mapowania umysłu, koncepcja może wydawać ci się dziwna na początku.W zasadzie, mapowanie umysłu nie jest najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich. Zachęcamy jednak do zainwestowania 30 minut i spróbowania mapowania umysłu. Gwarantujemy, że szansa, że pokochasz mapowanie umysłu jest naprawdę duża.

Sporządzenie notatek

Cechą, która sprawia, że mapy umysłu przewyższają proste systemy plików, jest możliwość dodawania notatek. Możesz dodać dowolny tekst jako notatkę do dowolnego węzła na mapie umysłu. Notatka jest wyświetlana w oknie wiszącym po przejściu przez myszkę lub w osobnym oknie po kliknięciu (patrz ilustracja).

Strukturyzacja i redagowanie pracy dyplomowej

Zaczynasz od opracowania podstawowej struktury, którą możesz stworzyć w swojej literaturze na mapie umysłu lub w nowej mapie umysłu, zobacz obrazek powyżej na przykład. Następnie można rozpocząć pisanie pracy dyplomowej bezpośrednio na mapie myśli. Utwórz jeden węzeł dla każdego nagłówka i jeden podwęzeł dla każdego zdania. Możesz się zastanawiać, dlaczego nie zrobić tego bezpośrednio w edytorze tekstu. Po prostu dlatego, że dużo łatwiej jest przenosić węzły mapy umysłu niż przenosić zdania i akapity w dokumencie tekstowym. Ponadto, masz już wszystkie ważne informacje w swojej mapie umysłu.

W ten sposób restrukturyzacja pracy magisterskiej na mapie myśli jest znacznie łatwiejsza i szybsza niż korzystanie z dokumentu tekstowego. Gwarantujemy, że będziesz musiał kilkakrotnie przebudować swoją pracę dyplomową, zanim będziesz naprawdę zadowolony ze swojej struktury. Dodatkowo, możesz umieścić wszystkie dane administracyjne związane z Twoim projektem dyplomowym, takie jak terminy czy ważne kontakty na mapie umysłu, jak widzisz w lewej części zdjęcia powyżej.

Należy pamiętać, że mapy umysłu nie są ograniczone do linków PDF. Możesz dodać tekst, zdjęcia lub formułę, możesz wstawiać ikony, łączyć się z innymi plikami i stronami internetowymi, wyróżnić węzły i wiele więcej. Ponownie, spójrz na obrazek, aby zorientować się, jak może wyglądać Twoja ostateczna mapa umysłu. Teraz, przeczytaj w trzeciej części, jak w końcu napisać pracę dyplomową.

Pisanie pracy dyplomowej i zarządzanie odniesieniami

W tej części wyjaśniamy wreszcie, jak napisać pracę dyplomową i jak zarządzać referencjami.

Jak napisać pracę dyplomową?

Każdy projekt dyplomowy dojdzie w końcu do punktu, w którym zaczniesz pisać wszystko, co jest w twojej mapie umysłu przy użyciu wybranego edytora tekstu. Można słusznie argumentować, że wpisywanie każdej informacji dwa razy, raz na mapie umysłu i ponownie w edytorze tekstu, jest strasznie nieefektywne.

Zachowanie odniesień

Jest jedno ważne zadanie, które dotychczas pominęliśmy: Zarządzanie danymi bibliograficznymi i tworzenie list referencyjnych. Dla wielu ludzi to zadanie jest najbardziej irytujące w pisaniu pracy dyplomowej. Odwoływanie się do stu lub więcej publikacji w pracy dyplomowej jest dość powszechne. Wyobraź sobie, że musisz stworzyć bibliografię dla 200 publikacji. Teraz wyobraź sobie, że stworzyłeś ręcznie, że bibliografia i Twój przełożony mówi ci, abyś używał innego stylu cytowania, co oznacza, że będziesz musiał zrobić to wszystko od nowa. Alternatywnie można sobie wyobrazić, że referencje zostały numerowane ręcznie i z jakiegoś powodu należy wprowadzić kolejne odniesienie na początku pracy dyplomowej, zmieniając numerację wszystkich referencji w pracy dyplomowej.

Na szczęście proces ten może być w dużej mierze zautomatyzowany, zwłaszcza jeśli używasz programu Docear.

Oprogramowanie do zarządzania odniesieniami

Zalecamy używanie JabRef, który domyślnie jest zintegrowany z pakietem Docear Suite, do zarządzania danymi referencyjnymi. Alternatywnie, możesz pobrać i zainstalować JabRef jako samodzielną aplikację. JabRef umożliwia prowadzenie bazy danych bibliograficznych w formacie BibTex. Instrukcja obsługi wersji JabRef zintegrowanej z Docear znajduje się w odpowiedniej części instrukcji obsługi Docear.

Musisz utworzyć wpis BibTex dla każdego papieru, który chcesz cytować. Na szczęście wiele wyszukiwarek akademickich i baz danych literatury oferuje metadane bibliograficzne w formacie BibTex lub innych ustrukturyzowanych formatach do pobrania. Kopiowanie lub importowanie tych danych do JabRef/Docear znacznie przyspiesza proces. Dodatkowo, Docear oferuje możliwość półautomatycznego pobierania danych BibTex dla plików PDF połączonych z mapą umysłu.

Aby zintegrować dane BibTeX z mapą umysłu (i w końcu MS Word, OpenOffice, …) potrzebny jest jeszcze jeden krok. Należy połączyć odpowiedni plik PDF z wpisem BibTeX. Można to łatwo zrobić, przeciągając i upuszczając plik PDF z katalogu literatury do wpisu BibTeX.

Integracja BibTeX (JabRef) z Docearem

Docear obsługuje BibTeX. Oznacza to, że za każdym razem, gdy węzeł na mapie twojego umysłu łączy plik PDF, klucz BibTeX będzie wyświetlany jako atrybut.

Integracja BibTeX i Docear z Microsoft Word

Aby automatycznie tworzyć listy referencyjne w MS-Word, w oparciu o BibTeX, potrzebna jest wtyczka. Polecamy BibTeX4Word. Instalacja nie jest przyjazna dla użytkownika i wymaga osobnej instalacji MikTeX, ale na pewno jest warta zachodu. Jeśli zainstalowałeś BibTeX4Word, możesz po prostu skopiować i wkleić klucz BibTeX z Docear do MS Word, jak pokazano na poniższym rysunku.

Następnie możesz skopiować klucz BibTeX z Docear prawym przyciskiem myszy i wkleić go do MS-Word. Po skopiowaniu klucza BibTeX do edytora tekstu wystarczy kliknąć na ikonę listy referencyjnej, a lista referencyjna zostanie utworzona automatycznie (można wybrać spośród setek stylów referencyjnych, takich jak APA, IEEE, ACM, Harvard, ….).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.